Rėmėjai

UAB Mantinga logo

SVIESAlogo melynas
logo

Mūsų draugai

suduvos gidas 
SKF

kulturos centras 

kalvarijos logo

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien324
mod_vvisit_counterVakar849
mod_vvisit_counterŠią savaitę1173
mod_vvisit_counterŠį mėnesį22944
mod_vvisit_counterViso2447055Žygis buvo ne tik sunkus, bet ir prasmingas PDF Spausdinti El. paštas
Antradienis, 2014-06-24 12:28

P6090013Jau antrą kartą Kalvarijos sav. Jungėnų pagrindinė mokykla, dalyvaujanti respublikiniame projekte „Kuriame Respubliką“ kartu su Labdaros ir paramos fondu „Sūduvos ateitis“ organizavo istorinį -turistinį žygį „Knygnešių takais“. Juo siekiama įamžinti knygnešių ir spaudos darbuotojų atminimą, prikelti tų dienų atmintį ir kuo plačiau paskleisti jaunimo tarpe. Žygio dalyviai ne tik praeina knygnešių daugiau nei prieš šimtą metų pramintais takais, bet ir kiekvienas parneša po lauko akmenį į būsimojo paminklo Kalvarijos krašto knygnešiams pamatą.

Šiemet žygio maršrutas driekėsi ne vien Kalvarijos, bet ir Lazdijų rajono savivaldybės teritorijomis, bei pasiekė ir kaimyninės Lenkijos teritoriją – Punską. Kaip ir pernai, žygin susibūrę moksleiviai žygiavo tomis vietovėmis, kuriose gyveno žymiausi šio krašto knygnešiai, kur į Lietuvą buvo gabenama uždrausta lietuviška spauda ir knygos. O kai kurios nelengvai įveiktos žygio atkarpos leido pajusti to laiko dvasią ir suprasti knygnešių sunkų darbą ir jų palikimo vertę mūsų kalbos bei tautiškumo išsaugojimui.

Prasidėjo žygis birželio 9 dieną prie paminklo Kalvarijos knygnešiams pamato. Po ekskursijos po Kalvarijos miestą, moksleiviai pasuko prie šio krašto knygnešių tėvu vadinto Juozo Kanclerio kapo. Vakarop žygeiviai pasiekė Kvietkinės kaimą, kur skulptoriaus Zigmo Buterlevičiaus sodyboje įsikūrė nakvynei. Z.Buterlevičius – paminklo Kalvarijos krašto knygnešiams kūrėjas, todėl mielai vaikams pasakojo apie meninę idėją bei būsimą paminklą.

Rytojaus dieną, išsiruošę į Būdvietį, vaikai pakeliui aplankė gynybinės Molotovo linijos statinį - bunkerį, uždegė žvakeles prie paminklo žuvusiems už Lietuvos laisvę Mockuose.

Būdvietyje vaikų laukė prasmingiausia žygio dalis - susitikimas su knygnešio Jono Kaluškevičiaus vaikaičiais: rašytoju Benjaminu Kaluškevičiumi – knygnešystės tyrinėtoju, 6000 knygnešių žinyno „Lietuvos knygnešiai ir daraktoriai“ 1864-1904“ sudarytoju, ir jo seserimi Salomėja Jotautiene. Svečiai žygio dalyvius pasitiko Būdviečio dvarvietėje išlikusiame seniausiame Lietuvoje mediniame dviaukščiame svirne. Svirnas pastatytas 1803 m. iš maumedžio rąstų, visiškai nenaudojant vinių. Čia taip pat išlikusi ir Sperskių koplytėlė-mauzoliejus, kuri ilgus metus buvo naudojama kaip bažnyčia vietos ponams.

B.Kaluškevičius vaikams ne tik papasakojo apie knygnešius bei pavojingą jų veiklą, bet ir leido pajusti to laiko dvasią – įtraukęs vaikus į žaidimą ir liepdamas tapti žandarais bei surasti tris svirne paslėptus spaudinius. Užduotis, deja, pasirodė nelengvai įkandama. Ne iškarto vaikams pavyko rasti gudriai paslėptus senuosius laikraščius.

Trečia žygio diena pasirodė ilgiausia ir sunkiausia. Mat buvo gausu ne tik renginių, bet ir atstumas pasirodė nemažas – iki Ožkinių (Lenkijos Respublika). Aplankę Akmenų muziejų „Jotvingių kiemą“, vaikai turėjo progą susitikti su Lietuvos kariuomenės majoru Donatu Mazurkevičiumi, atlikusiu Vytauto Didžiojo vaidmenį Žalgirio mūšio jubiliejiniame minėjime Griunvalde. Po to, karininko vedami aplankė I-ojo Pasaulinio karo rusų-vokiečių durtuvų mūšio vietoje pastatytą kryžių, užkopė į pasienio apžvalgos bokštą, iš kurio galėjo apžvelgti apylinkes. Vakarop, įveikę sunkų, miškais ir pelkėmis vedusį maršrutą, pasiekė Punską, kur gimnazijos salėje įsikūrė nakvynei.

100 9723Paskutinę žygio dieną Punsko gimnazijos direktorius Jonas Vydra žygio dalyviams surengė puikią ekskursiją po Punską.

Nors ir pavargę, tačiau švytinčiais veidais vaikai grįžo į Kalvariją, o kiekvieno jų kuprinėje buvo ne po vieną akmenį iš kelionės vietų, kurie atguls į paminklo knygnešiams pamatą.

Kaip sakė žygio organizatorė, Jungėnų pagrindinės mokyklos istorijos mokytoja Vilija Savčenkienė, gaila tik, kad tokia šauni ir vaikams įdomi iniciatyva nerado atgarsio daugelyje Kalvarijos savivaldybės mokyklų. Į šį žygį ėjo tik jau minėtos Kalvarijos savivaldybės Jungėnų pagrindinės mokyklos moksleiviai, Sangrūdos gimnazijos moksleiviai ir keletas Kalvarijos gimnazijos atstovų. Užtat buvo smagu matyti, kad ši idėja uždėgė turistus iš tolimiausių Lietuvos kampelių. Į žygį atvyko būrelis Joniškio rajono Skaisgirio vidurinės mokyklos moksleivių, kurie liko nepaprastai sužavėti išgirstomis istorijomis ir pamatytomis vietovėmis.

Virginija Samuolienė

Labdaros ir paramos fondo „Sūduvos ateitis“ projektų vadovė

 

Daugiau nuotraukų galerijoje